خشم فعالان محیط زیست از مرگ بچه‌ شامپانزه‌

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: مرگ بچه شامپانزه‌ای که شش ماه پیش از دست قاچاقچی‌ها در ساحل عاج نجات یافته بود، خشم فعالان حقوق حیوانات را برانگیخته است.

 “نملی جونیور” بچه شامپانزه‌ای که در غرب آفریقا شکار شده بود تا به عنوان حیوان خانگی فروخته شود پس از انتشار گزارشی از بی‌بی‌سی درباره وضعیت قاچاق شامپانزه‌ها در ماه دسامبر ۲۰۱۶ میلادی، توسط ماموران سازمان محیط زیست ساحل عاج نجات یافت و به باغ وحش “آبیجان” منتقل شد.

نملی مدت کوتاهی را در قرنطینه باغ وحش گذراند و بعد از آن به قفس بزرگ شامپانزه‌ها منتقل شد اما به دلیل نداشتن مادر مورد آزار شامپانزه‌های دیگر قرار گرفت و دوباره بیمار شد.

با وجود مراقبت‌های ویژه در چند هفته گذشته، نملی به دنبال مجموعه‌ای از بیماری‌ها از جمله مالاریا در ۱۵ ماهگی جان خود را از دست داد.

 

خشم فعالان محیط زیست از مرگ بچه‌ شامپانزه‌ 

دامپزشک ارشد باغ وحش آبیجان گفته است که مشکل اصلی این بچه شامپانزه علاوه بر بیماری‌ها و کمبود وزن ناشی از زندگی در اسارت و نداشتن مادر بوده است. در طبیعت بچه شامپانزه‌ها معمولا چهار تا پنج سال اول عمر خود را در کنار مادرشان می‌گذرانند.

نملی باید هنگام شکار شدن شاهد کشته شدن مادرش به دست شکارچیان بوده باشد. در جریان این حمله حدود ۱۰ عضو بزرگسال خانواده نملی کشته شده‌اند.

دو مردی که به جرم قاچاق شامپانزه‌ها از جمله نملی، گناهکار شناخته شده بودند ۱۰ روز پیش از زندان آزاد شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، قاچاق بچه شامپانزه به دلیل تقاضای بالای مشتری‌های ثروتمند در آسیا و کشورهای حوزه خلیج فارس، تجارت پرسودی به شمار می‌رود.

بیش از ۹۰ درصد از شامپانزه‌های غرب آفریقا در طول ۲۰ سال گذشته از بین رفته‌اند. امروز تنها حدود ۲۰۰۰ شامپانزه در حیات وحش این منطقه وجود دارند که در مناطق حفاظت شده زندگی می‌کنند.

اما فعالان محیط زیست تصور می‌کنند که این مناطق دیگر “واقعا حفاظت شده نیستند” و به این دلیل که نملی از یکی از همین مناطق شکار شده است.

فعالان حقوق حیوانات مردن نملی را “زنگ خطری” برای جامعه جهانی می‌دانند تا به برنامه‌ای جدی برای حفاظت از جان شامپانزه‌ها بیندیشد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *